nawóz gardenactiv

Nawóz jest ostrożnym wydatkiem w ogólnych wydatkach produkcji ponoszonych w sadownictwie. Mimo to nieefektywne techniki wykorzystywania nawozów zmniejszą efektywność ich wyeksploatowania przez drzewa. Stosowanie większych dawek w celu wyrównania strat nie jest rozwiązaniem, bo nieefektywne stosowanie nawozów może także zakwaszać glebę, a w dłuższym czasie zanieczyszczać wodę drenażową.

nazwóz zbilansowany

Nawozy w sadownictwie – efektywność zastosowania

Długoterminową odpowiedzią na właściwe wykorzystanie nawozów w sadach jest poprawne przemyślenie strategii ich stosowania, by upewnić się, że jest ona tak wydajna, jak to tylko możliwe – oczywiście biorąc pod szczególną uwagę warunki oraz możliwości. W znacznej większości sadów nawóz przekazywany jest bezpośrednio do gleby, rozrzucony wzdłuż linii drzew lub ewentualnie wprowadzany w ramach nawadniania.

Najczęściej sadownicy selekcjonują nawóz na bazie wyników zdobytych z poprzednich lat. Bierze się również pod szczególną uwagę sprawę kosztów oraz rozpuszczalności w wodzie, jeśli wybrane nawozy w sadownictwie są przeznaczone do fertygacji. Niemniej jednak innym aspektem wielokrotnie pomijanym jest zdolność przeróżnych nawozów oraz czynników odżywczych do przemieszczania się w glebie. Ta ich reprezentatywna mobilność może mieć znaczny wpływ na straty w kontekście wymywania, które są w stanie wynikać z nieodpowiednich technik stosowania nawozów i zarządzania nawadnianiem.

Sadownicy muszą wobec tego być świadomi rozpuszczalności nawozów w wodzie pamiętając jednak, że zdolność nawozu do rozpuszczenia w wodzie nie zawsze jest jedynym solidnym wskaźnikiem dyspozycji przemieszczania się nawozu lub też jego składników w glebie.