Rehabilitacja po porodzie

Coraz to więcej pań, jakie rodziły własne dzieci sposobami natury przyznaje, że ma poważne komplikacje z mięśniami dna miednicy. Przede wszystkim, są to kłopoty z nietrzymaniem moczu oraz ból w dole brzucha, który wynika z tego, że co poniektóre organy zmieniły trochę własne miejsce po porodzie.

Elektroda dopochwowa

Do niedawna był to temat tabu i mało jaka z kobiet decydowała się mówić o własnych kłopotach po porodzie. Niejednokrotnie wydawało im się, że jest to kłopot natury intymnej oraz nie chciały rozmawiać nawet ze swoim lekarzem. W dzisiejszych czasach jednakże lekarze ginekolodzy sami zawiadamiają o takiej możliwości przyszłe matki. Poza tym, też w trakcie zajęć w szkole rodzenia można dowiedzieć się dużo o tym, jakie są w stanie pojawić się efekty porodu.
Kłopotami z mięśniami dna miednicy pojawiają się również u kobiet, które rodziły przez zabieg cesarskiego cięcia. W większości wypadków u nich pojawia się później ból w dole brzucha oraz trudności ze współżyciem. Naturalnie, nie musi być to normą i niektóre mamy nie skarżą się na tego typu przypadłości, jednakże kolosalny odsetek pacjentek zgłasza się po porodzie z takim problemem.
Najważniejszym krokiem jest fizjoterapia urologiczna, jaką można podjąć niezwykle prędko po porodzie. Im szybciej jest taka możliwość, tym prawidłowiej, albowiem ćwiczenia dają wtenczas poprawniejsze rezultaty. Podczas fizjoterapii, wykonuje się różnorodnego rodzaju ćwiczenia, które mają wzmacniać mięśnie oraz sprawiać, że będą się one w stosowny sposób kurczyły. Poza tym, niezmiernie ważną kwestią są też treningi oddechowe, które trzeba w następnej kolejności jak najczęściej powtarzać. Dodatkowo, pacjentki uczą się też, jak wygląda prawidłowa pozycja ciała, która ma pojawić się w trakcie czynności fizjologicznych.
Taka fizjoterapia po porodzie zalecana jest przede wszystkim damom, jakie miały więcej porodów. Mogą niemniej jednak z niej korzystać również panie, jakie rodziły dzieci po raz pierwszy, jeżeli wyłącznie pojawiają się u nich jakiekolwiek nieprawidłowości. Co poniektórzy lekarze sugerują, że taka fizjoterapia powinna być obowiązkowa po porodzie, tak jak w wypadku co niektórych zabiegów chirurgicznych podbrzusza. Niezmiernie błyskawicznie pozwala ona wrócić do normy i czuć się przyzwoicie. Wiele pacjentek twierdzi, że dzięki takim treningom są w ostateczności w stanie wyprostować się i wykonywać cięższe czynności, jakie do tej pory powodowały u nich nietrzymanie moczu bądź dokuczliwości bólowe. Lekarz ma prawo na fizjoterapię wypisać skierowanie. Istnieje również szansę skierowania z takich zajęć oraz treningów odpłatnie, w ramach osobistej opieki rekonwalescencyjnej.